Štrngám za zmenu podporilo aj KDH

Predseda Kresťanskodemokratického hnutia Ján Figeľ a jeho podpredseda Pavol Zajac dnes na stretnutí s predstaviteľmi iniciatívy Štrngám za zmenu podpísali verejný záväzok, že budú po marcových voľbách aktívne presadzovať prijatie protikorupčných návrhov iniciatívy.

Iniciatíva Štrngám za zmenu navrhuje odpolitizovania polície, napríklad zrušením bezdôvodnej odvolateľnosti policajného prezidenta, zabránenie vplyvu na prokurátorov zvýšením verejnej kontroly na prokuratúru, zvyšovanie tlaku na zodpovednosť sudcov, sfunkčniť Najvyšší kontrolný úrad, pomôcť odkrývaniu schránkových firiem vďaka povinnosti odstúpiť od zmluvy so štátom v prípade zápisu nepravdivých údajov do registra a tiež zabrániť prikrmovaniu verejných funkcionárov.

Kresťanskodemokratické hnutie sa prihlásilo k protikorupčným návrhom iniciatívy a predseda KDH Ján Figeľ spolu s podpredsedom hnutia Pavlom Zajacom podpísali verejný záväzok, že hnutie bude po parlamentných voľbách v marci 2016 aktívne presadzovať čo najskoršie prijatie návrhov zákonov obsahujúcich všetky kľúčové zmeny iniciatívy Štrngám za zmenu a v prípade účasti vo vláde, ich strana navrhne zahrnúť do programového vyhlásenia vlády SR.

„Pre KDH sú zvýšenie spravodlivosti, vymožiteľnosti práva, zrýchlenie súdnych konaní a boj s korupciou, hlavné priority. Pred rokom a pol sme zmenou ústavy v oblasti justície mali odvahu začať deharabinizáciu súdnictva na Slovensku. Doteraz nastali určité zlepšenia v tejto oblasti. Potrebné je však ďalej pokračovať v zásadných zmenách,” povedal predseda KDH Ján Figeľ.

Iniciatíva Štrngám za zmenu si nechala pred parlamentnými voľbami vypracovať reprezentatívne prieskumy, ktoré potvrdzujú nespokojnosť ľudí so súčasným stavom. Keď sme sa v prieskume pýtali, či si myslia, že zákony na Slovensku sú prijímané tak, aby hájili verejný záujem a napĺňali spravodlivosť. Väčšina ľudí (57%) si myslí, že to tak nie je.

„Teší nás, že aj KDH podpísalo záväzok presadzovať po voľbách nami navrhované opatrenia.  Ak by sa stalo, že strana Smer sa k rovnakému kroku neodhodlá, tento záväzok môže tvoriť významnú bariéru, ktorá zabráni vytvoreniu koalície KDH a Smer. Tento predpoklad pridáva na dôležitosti rozhodnutiu KDH pridať sa k našej iniciatíve,” hovorí za iniciatívu Štrngám za zmenu riaditeľ Nadácie Zastavme korupciu Pavel Sibyla.