O čo ide

Ani dve desaťročia po Nežnej revolúcii demokracia na Slovensku nefunguje dobre. Prečo? Oligarchovia, ktorí investovali do svojich politických nominantov, potichu nastavujú svoje pravidlá, ovplyvňujú prerozdeľovanie verejných zdrojov vo svoj prospech a majú vplyv na mechanizmy, ktorými si zabezpečujú svoju beztrestnosť. Náš štát nám bol fakticky unesený.

Únos štátu je situácia, kedy verejná moc nie je vykonávaná tými, komu bola vo voľbách zverená, teda politikmi, ale ľuďmi v ich pozadí. Politici sú ovplyvňovaní a motivovaní k netransparentným postupom v prospech vybraných skupín podnikateľov. Sme mladá demokracia a niektoré mechanizmy verejnej kontroly ešte u nás nefungujú tak, ako by mali.

Sme presvedčení, že občania majú moc, ktorú nevyužívajú, a ktorej sa oligarchovia a politici boja. Občania prostredníctvom volieb môžu prinútiť svojich zástupcov uskutočniť systémové zmeny a prijať konkrétne opatrenia, ktoré budú priestor pre beztrestnosť netransparentných postupov zmenšovať.

Najjednoduchšie, ako zabrániť netransparentnému rozoberaniu verejnej moci, je upozorňovať na ňu a dávať jej spätnú väzbu vždy, keď sa objaví.

Po kauzách ako Gorila, Váhostav, nástenkový tender, tunelovanie Vojenského spravodajstva žiaden vplyvný človek nebol potrestaný.

Rezignácia nie je riešenie. Nezaostávajme za krajinami, ako je Rumunsko, Bulharsko alebo Česká republika, v ktorých je možné vyvodiť zodpovednosť za korupciu aj na najvyšších miestach a vďaka tomu slušnejšie žiť a podnikať.

Súčasná situácia spôsobuje výrazné straty vo verejných financiách a rúca dôveru občanov v demokraciu, právo a podnikanie. Nedostatky systému znemožňujú kontrolu, vyšetrenie a odsúdenie ľudí zhora zodpovedných za tento stav.

Tým, že verejné zdroje nie sú využívané tam, kde by mali byť, ale že sú prerozdeľované veľakrát aj do súkromných vreciek osôb v pozadí politikov, je ohrozená kvalita zdravotníctva, školstva a verejných služieb, ktoré sa dotýkajú každého občana. A to treba zásadne zmeniť.

Chcete mať prehľad ako prebieha kampaň? Prihláste sa na odber newslettera

(email je povinná položka, ale nikde sa nezobrazuje)

Ste organizácia a chcete nás podporiť?

Napíšte na info@strngamzazmenu.sk.


Za zmenu s nami štrngajú